DOST KAHVESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DOST KAHVESİ

Merhaba...sevgili dostlar buyrun birer kahve içelim ve kırk yıl hatırınızı sayalım

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Gurbet Dediğin... - Ayşe Göktürk Tunceroğlu

YazarMesaj
karakan
Admin
Admin
karakan

Gurbet Dediğin... - Ayşe Göktürk Tunceroğlu Empty
MesajKonu: Gurbet Dediğin... - Ayşe Göktürk Tunceroğlu   Gurbet Dediğin... - Ayşe Göktürk Tunceroğlu Icon_minitimePerş. Ara. 11, 2008 1:51 pm

Gurbet Dediğin... - Ayşe Göktürk Tunceroğlu 9483a4093352448aac8f259d5e596aec

“Gurbet kelimesi neden mahzundur?
Gurbeti sonbahara yakıştırırız, ilkbahara yakıştırırız.
Mayıs ayına yakıştırmayız.
Mayıs gurbete çıkmak için uygun bir ay değildir.
Ama ben gurbete mayıs ayında çıktım!
Ben, gurbete yakışmayan mayıs ayında gurbete çıktım.
……..
Ben bu sorunun cevabını düşünürken Remzi Oğuz Arık’ı hatırlarım:
“Gurbet, galiba bizim Orta Asya’dan gelirken edindiğimiz ve henüz dindiremediğimiz bir sızıdır.”
Ben bu sızıyı sevmişimdir.
……..
Şimdi bana sorun: Gurbet ne demek?
Şair demiş ki:
Gurbet nedir bilir mi o menfâya gitmeyen?
Ben “o menfâ” da olduğuma göre, “o menfâ” da olmayanlardan daha iyi bileceğim demek ki.
Dinleyin o halde…” ,

Ayşe Göktürk Tunceroğlu
Biyografisi:

İzmir 'in Ödemiş ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden 1979 yılında mezun oldu. Ârifiye Öğretmen Lisesi ve Adapazarı Ali Dimen Lisesi'nde edebiyat öğretmeni, Sakarya Üniversitesi'nde Türk Dili okutmanı olarak çalıştı. 1984 yılından beri ABD'de yaşıyor.

Türkiye Gazetesi'nde 1991 yılından beri "Amerika Mektubu" köşesinde yazıları yayınlanıyor. Ayrıca Türk Edebiyatı Dergisi ve Kubbealtı Akademi Mecmuası'nda hikâye, deneme ve gezi yazıları yayımlanmaktadır. Bu türlerde yayımlanmış kitapları, ayrıca Kızılderililer ve Amerika hakkında tercümeleri vardır.
http://dostkahvesi.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Geçmiş Dediğin...